تبلیغات
اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری

اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری
Dust Storm Climatology 
لینک دوستان
روزنامه ایران در شماره روز سه شنبه 23 خرداد ماه خود گزارشی از شرایط منطقه سیستان و بلوچستان و وضعیت گرد و غبار در منطقه را در قالب گزارشی تحت عنوان "تازیانه باد بر تن سیستان" منتشر ساخته است. بخشی از صحبت های اینجانب نیز در این گزارش منعکس شده است.برای مشاهده گزارش روزنامه اینجا را ببینید یا روی عکس زیر کلیک فرمایید.
[ جمعه 26 خرداد 1391 ] [ 07:12 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]

نماینده ى اهواز در مجلس از تشكیل فراكسیون مبارزه با گرد و غبار متشكل از نمایندگان استانهاى غربى، جنوب و جنوب غربى كشور خبر داد. ناصر سودانى در گفت و گو با ایسنا، اظهار كرد:  به پیشنهاد نمایندگان استانهاى غربى،  جنوب و جنوب غربى كشور متنى براى تشكیل فراكسیون مبارزه با گرد و غبار تهیه شده است و بر اساس آن فردا عضوگیرى از نمایندگان انجام مى شود. وى در عین حال خاطر نشان كرد: البته نظر من این بود كه موضوع مبارزه با گرد و غبار را فراكسیون محیط زیست مى تواند پیگیرى كند ولى اصرار نمایندگان بر آن است كه این موضوع از طریق فراكسیون مستقل دنبال شود. نماینده اهواز در مجلس ادامه داد:  در این فراكسیون نمایندگانى از استانهاى خوزستان، هرمزگان، ایلام، كرمانشاه، لرستان و مركزى و سایر استانهاى غربى، جنوب و جنوب غربى كشور عضو خواهند شد.


استان های شرقی که مشکلی به نام گرد و غبار ندارند.!!!!!![ سه شنبه 23 خرداد 1391 ] [ 04:31 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
این روزها با خشك شدن بستر وسیع تالاب هامون و نیزارهای انبوه آن، تالابی كه روزی منبع درآمد 15 هزار صیاد با 12هزار تن صید ماهی در سال بود، به كفه‌ای خشك و ترك خورده تبدیل شده و نه تنها آثاری از نیزارهای انبوه كه منبع اصلی تغذیه 120 هزار رأس دام منطقه بود به جای نمانده، بلكه گونه‌های مقاوم به خشكی نیز به شدت، تهدید و تردد دام‌ها باعث لگد كوبی شدید بستر خشكیده دریاچه شده و موجب افزایش فرسایش بادی در منطقه شده است.

تالاب بین المللی هامون یكی از تالاب‌های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می‌شود كه با مساحتی حدود 5700 كیلومتر مربع و دامنه عمقی بین 1 تا 5 متر در ناحیه كویری و بیابانی شرق كشور واقع شده است.

برای درك بهتر از شرایط تالاب هامون با دکتر "غلامرضا نوری"، معاون پژوهشی دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی محیطی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت‌وگو كردیم.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 23 خرداد 1391 ] [ 04:17 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]

فرماندار شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان گفت: توفان ماسه ناشی از وزش بادهای 120 روزه سیستان، 50 روستای این شهرستان را در محاصره شنهای روان قرار داده است.

محمد گمركی زاده' روز شنبه در گزارشی به خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: وزش باد شدید همراه با گرد و خاك كه از صبح امروز در شهرستان هیرمند آغاز شده خسارت زیادی را به بخشهای مختلف وارد كرده است.

وی اظهار داشت: اكنون ساكنین روستاهای 'تخت عدالت، ملادادی، گله بچه، گمشاد، ملاعلی' واقع در شمال شهرستان هیرمند به علت انباشت شنهای روان در خانه هایشان دچار مشكل جدی شده اند.

وی بیان كرد: توفان ماسه موجب كاهش دید و اختلال در تردد وسایل نقلیه در برخی محورهای روستایی شهرستان هیرمند شده است.

وی افزود: صبح امروز راههای روستایی 'نیاتك و سیادك' و همچنین مسیر بازارچه مرزی میلك توسط شنهای روان مسدود شده بود كه با تلاش عوامل اداره راه و ترابری هیرمند بازگشایی شد.

فرماندار هیرمند گفت: با توجه به آغاز فصل برداشت محصولات جالیزی، توفان شن فعالیت های كشاورزی روستاییان این شهرستان را مختل كرده است و ادارات و بازار هیرمند نیز به حالت نیمه تعطیل درآمده اند.

وی افزود: غلظت ریزگردها و كاهش كیفیت هوا در شهرستان هیرمند مشكلاتی را برای مردم بویژه كودكان و افراد كهنسال ایجاد كرده است.

كارشناس پیش بینی اداره كل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، سرعت فعلی باد براساس داده های ایستگاه هواشناسی شمال استان را 47كیلومتر بر ساعت عنوان كرد.

'حسینعلی حسین آبادی' افزود: براساس پیش بینی های انجام شده، وزش بادهای 120 روزه از فردا در شمال استان تشدید می شود اما به علت وجود تپه های ماسه بادی، بستر خشك دریاچه هامون و مناطق مستعد تولید گرد و خاك در هیرمند، با اندك وزش باد این شهرستان به كانون حركت شنهای روان تبدیل می شود.

وی اظهار داشت: پیش بینی می شود فردا (یكشنبه) افزایش سرعت باد و به دنبال آن كاهش شدید دید، شمال سیستان و بلوچستان و شهرستان هیرمند را فراگیرد.

به گزارش ایرنا، میهمان ناخوانده سیستان گرچه به بادهای 120 روزه شهرت دارد اما مردم این خطه حدود نیمی از سال میزبان این میهمان ناخوانده هستند.

این درحالیست كه خشكسالی های یك دهه گذشته منطقه، نه تنها موجب افزایش سرعت توفان و گرد و غبار ناشی از آن شده بلكه مدت زمان وزش این بادها را نیز به پنج تا شش ماه رسانده است.

شهرستان مرزی هیرمند در شمال شرقی سیستان و بلوچستان واقع شده است.
[ یکشنبه 21 خرداد 1391 ] [ 07:42 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
یک کارشناس ارشد جغرافیا گفت: پیش از تأمین آب مورد نیاز دریاچه ارومیه باید میلیاردها تن نمک موجود در کف دریاچه را جمع‌آوری کرد.
 
"سمیه محمدی" در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، منطقه آذربایجان‌غربی افزود: مطالعات اکتشافی انجام شده برای استحصال نمک دریاچه ارومیه نشان داده است که مجموع ته نشست نمک جامد دریاچه ارومیه به بیش از 5 میلیارد تن می‌رسد که فرآوری و استحصال نمک‌های دریاچه با احداث حوضچه‌های تبخیر خورشیدی و کارخانه‌های فرآوری امکان‌پذیر است.
 
وی ادامه داد: نمک موجود در کف دریاچه ارومیه سرمایه بسیار عظیم و رایگانی است که در کنار فاجعه خشک شدن دریاچه نصیب کشور شده است که با جمع‌آوری آنها می‌توان نیاز بسیاری از کارخانه‌های پتروشیمی و همچنین استخراج نفت را تأمین کرد و با این اقدام به لحاظ اقتصادی منفعت بسیاری کسب خواهد شد.
 
وی افزود: با توجه به بادهایی که در آذربایجان‌غربی از طرف غرب می‌وزد، این اقدام از نمکزار شدن زمین‌های زراعی موجود در شرق دریاچه در شهرستان‌های عجب‌شیر و بناب جلوگیری خواهد کرد.
 
این کارشناس جغرافیا بیان کرد: با این حجم انبوه نمک جامد موجود در دریاچه ارومیه و با توجه به جذب آب توسط نمک، حتی اگر منابع آب تأمین شود پرکردن آن سال‌ها طول خواهد کشید.
 
محمدی اظهار کرد: اگر این نمک‌ها خارج شود پروژه نجات دریاچه ارومیه با سهولت بیشتری انجام می‌شود و حتی اگر در آینده آب کافی برای رساندن حجم آب دریاچه ارومیه به مقدار اولیه نبود، شوری دریاچه بیش از این حد بالا نخواهد رفت و گونه‌های حیات آن تهدید نمی‌شود.
 
وی با اشاره به راهکارهای پیشنهادی در راستای توسعه کشاورزی در خاک‌های شور اطراف دریاچه اظهار کرد: در اثر تبدیل زمین‌های شور به زمین‌های کشاورزی، شاخص پایداری خاک دانه‌ها به طور معنی‌دار افزایش یافته و در نتیجه با زیرکشت بردن زمین‌های شور می‌توان فرسایش خاک را نیز کاهش داد.
 
محمدی خاطرنشان کرد: با پرتودهی بذرها می‌توان آنها را در برابر آب و خاک شور و مناطق سرد مقاوم ساخته و از این طریق در مناطق کویری و شور هم گیاهان مقاوم کاشته و بارور کرد که این اقدام زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور افزایش سطح زیرکشت در زمین‌های شور در بعضی مناطق کشور بر روی گندم، دانه روغنی کلزا و برنج در حال انجام است و با استفاده از این روش‌ها شاهد سرسبزی منطقه و تأمین علوفه دام به علت تثبیت خاک خواهیم بود.[ یکشنبه 21 خرداد 1391 ] [ 03:16 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
پس از اظهارات رییس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر این كه «ریزگردها كشنده نیستند بلكه تنها برای افرادی كه مشكل قلبی دارند یا زنان باردار می‌تواند موجب نگرانی شود» یك فوق تخصص ریه اعلام كرد: ریزگردها برای همه افراد و به ویژه مردم تهران كه مجبورند تركیبی از ریزگردها و آلودگی هوای ناشی از آلاینده‌های صنعتی را تنفس كنند، نگران كننده هستند.

به گزارش ایسنا، یك فوق تخصص ریه با استناد به تحقیقی كه به تازگی از سوی «انجمن آسم و آلرژی ایران» در تهران انجام شده، افزود: متاسفانه علائم آسم بین تهرانی‌ها بسیار بالا بوده و از شیوع 35 درصدی در پایتخت برخوردار است.

دكتر ابراهیم رضی با اشاره به این كه مردم تهران در گذشته صرفا از آلودگی هوای ناشی از انواع آلاینده‌های صنعتی همچون حركت خودروها و فعالیت كارخانجات رنج می‌بردند، اظهار كرد: در دو سه سال اخیر آلودگی ناشی از گرد و غبار نیز به آلاینده‌های تهران اضافه شده و شرایط را برای تنفس مردم این كلان شهر از گذشته دشوارتر كرده است.

وی هجوم این دو نوع آلودگی به تهران را عامل ایجاد و تشدید بیماریهای انسدادی، عفونی و ریوی از جمله سرطان ریه دانست و تصریح كرد: افراد دارای زمینه و سابقه بیماریهای مزمن ریوی، نسبت به اشخاص سالم از آلودگی هوا بیشتر آسیب می بینند.

رضی با تاكید بر نقش سرطان زایی آلودگی هوا بر شهروندان اضافه كرد: با توجه به این كه بیماریهای ریوی عموما از دوره طولانی برخوردارند، ممكن است آثار و تبعات آلودگی هوای امروز تهران چند دهه بعد بروز كرده و عوارض خود را نشان دهد.

وی با بیان اینكه تهران شهری كم بارش محسوب می‌شود، اظهار كرد: پدیده ریزگردها شهرهایی كه میزان بارش در آن‌ها كم است و علاوه بر آن از پوشش گیاهی پایینی برخوردار می‌باشند را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و آثار مخرب تری بر جای می‌گذارند.

رضی با اشاره به این كه سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی در كشور ما به ویژه در تهران بسیار پایین آمده، تصریح كرد: تا دو دهه پیش بروز سكته قلبی در افراد زیر 40 سال بسیار نادر بود، در صورتی كه در حال حاضر این موضوع بسیار شایع شده و بسیاری از اشخاصی كه سن آنها كمتر از 40 سال است نیز دچار حملات قلبی می‌شوند.

این پزشك فوق تخصص بیماریهای ریوی در پایان خاطر نشان كرد: علاوه بر شیوع بیماریهای قلبی و عروقی، ابتلا به انواع سرطان‌ها از جمله سرطان ریه در كشور ما بسیار شایع شده كه البته شیوع آن می‌تواند ناشی از افزایش آلاینده‌های هوا باشد.

گفتنی است مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوا به تازگی با تاكید بر ازدیاد حملات تنفسی و سكته‌های قلبی، از افزایش آمار مراجعه به مراكز درمانی طی روزهای اخیر خبر داده و اعلام كرده بود: هیچ اقدام عملی در زمینه مهار ریزگردها انجام نشده است.[ یکشنبه 21 خرداد 1391 ] [ 02:12 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر ازدیاد حملات تنفسی و سکته‌های قلبی و افزایش آمار مراجعه به مراکز درمانی طی روزهای اخیر اعلام کرد: ریزگردها به راحتی از طریق سیستم تنفسی وارد سیستم گردش خون می‌شوند و ضمن بالا بردن غلظت خون باعث گرفتگی رگ‌ها شده و با پوشاندن بافت ریه موجب کاهش سطح اکسیژن‌گیری ریه می‌شوند.ادامه مطلب

[ شنبه 20 خرداد 1391 ] [ 04:45 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از مسئولین دستگاه های مختلف مسئول پایش کیفیت هوا خواست با سنجش میزان آلاینده های فلزی در هوای تهران با سرمنشاء خارجی، مستندات لازم برای الزام کشورهای منطقه به کاهش تولیدات ریزگردها را فراهم کنند

 به گزارش همشهری آنلاین این عضو شورای اسلامی شهر تهران  در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای پیگری مطالبات مان باید به دنبال مستندسازی باشیم تا بتوانیم موضوع را در مجامع جهانی دنبال کنیم.

وی با اشاره به آشفتگی های موجود در کشورهای همسایه گفت: به عنوان نمونه عربستان سعودی می گوید ما هیچ کاری به منطقه «ربع الخالی» نداریم. اما وقتی وزارت جهاد کشاورزی در بحث دریافت غرامت از عراق برای جنگ کویت تحقیقی انجام داد، لایحه غرامت تهیه و ایران در دعوای غرامت برنده شد.

رییس کمیته محیط زیست گفت: عراقی‌ها به گرد و غبار عادت کرده و سال ها با آن زندگی کرده اند، بدترین مسئله این است که ما هم با این آلودگی کنار بیاییم و به آن عادت کنیم.

در این جلسه که نمایندگان سازمان هواشناسی، کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران، سازمان محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد به ارایه گزارش‌ها و تحقیقات و پژوهش های خود در مورد پایش ریزگردها و غبارهای معلق در هوای تهران پرداختند، ابتکار خاطر نشان کرد: مهم این است که ما مستنداتی تهیه کنیم و نشان دهیم که غبارهای خارجی چه خطراتی برای شهروندان تهرانی و مردم دیگر شهرهای ایران را به دنبال دارد. ما در گذشته مشابه این کار را پیش بردیم و نتیجه گرفتیم. اساس کار در اینجا مستند سازی است. دستگاه های درگیر در این مساله باید به صورت مستند میزان آلودگی این غبارها را مشخص کنند.

وی با اشاره به اینکه لازم است همه پدیده ها در آلودگی هوا مشخص شود، به عنوان مثال متذکر شد که در موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه، گزارش هایی از مراکز پزشکی درمانی ارومیه ارایه می شود و نشان می دهد که مشکلات چشمی به خاطر غبار نمک به دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه بروز کرده است.[ جمعه 19 خرداد 1391 ] [ 02:48 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]

طی چند روز اخیر توفان 100 كیلومتری همراه با گرد و خاك فراوان در حالی یکبار دیگر مردم سیستان را خانه نشین و دچار مشکل کرد که شعاع دید در شمال استان به 200 متر کاهش یافت!

به گزارش زاهدان پرس، کارشناسان محیط زیست اعلام کرده اند که میزان ریزگردها در طوفان های اخیر به 12 برابر استاندارد رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی زابل گفت: توفان گرد و خاک که چند روزی است مشکلاتی را برای مردم این شهرستان ایجاد کرده، 110 نفر را راهی بیمارستان کرد.

به گزارش مهر، محمد حسن محمدی اظهار داشت: این تعداد شهروند آسیب دیده به علت مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی و ذرات معلق در هوا به 15 مرکز درمانی زابل مراجعه کردند که 10 نفر از آنها به دلیل مشکلات حاد ریوی بستری شدند.

وی گفت: هم اکنون سه گروه امداد و نجات با 18 نفر نیرو در محورهای پر تردد شمال استان مانند سفیدآبه، نهبندان و شهر سوخته به مسافران خدمات رسانی می کنند.

از مهم ترین علل افزایش ریزگردها استمرار پدیده خشکسالی، حرکت ماسه های روان و خشک شدن دریاچه هامون است.

رها سازی آب در رودخانه هیرمند توسط کشور همسایه برای آبگیری تالاب هامون، اجرای طرح های بیابان زدایی مانند نهال کاری، توسعه فضای سبز، احداث کمربند سبز در اطراف شهرها و مالچ پاشی نقش مهمی در کاهش اثرات تخریبی ریزگردها در سیستان و بلوچستان دارد.
 

از سوی دیگر بیماران دارای مشكلات تنفسی و ریوی مخصوصا جانبازان شیمایی در چنین روزهای در سیستان به شدت آسیب پذیر می شوند و نفس های آنها به شماره می افتد.

اما از جنبه دیگر طوفان های این روزهای سیستان که گویی برای برخی مسئولین تنها تبدیل به خبری تکراری شده سندی زنده برای مظلومیت مردم سیستان محسوب میشود.

این در حالیست که  بالا رفتن غلظت ریزگردها در مناطق غربی کشور در چند هفته اخیر با موج گسترده و بازتاب های مختلف در رسانه های کشوری و منجمله صدا و سیما روبه رو شد تا جائیکه برنامه مهم گفتگو ویژه خبری شبکه دو نیز یکی از برنامه های خود را به این موضوع اختصاص داد.

از سوی دیگر هیچگاه طوفان های 120 روزه سیستان که این روزها به گفته کارشناسان به علت خشکی تالاب هامون به 180 روز افزایش پیدا کرده در رسانه های کشوری و منجمله رسانه ملی بازتاب خاصی نداشته است.

منابع:

زاهدان پرس و خبرگزاری مهر


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 17 خرداد 1391 ] [ 05:06 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]


محیط زیست - به تعداد استان های درگیر با گرد و خاک افزوده شد؛ به گفته رییس سازمان هواشناسی، اکنون 20 استان ایران درگیر با گرد و غبار هستند.

امید کریمی: زندگی با هر پدیده ناخوشایندی، امکان دارد که عادی شود، اما با هوای بد نمی شود زندگی کرد؛ با هوا آلوده، با هوای پر از ذرات غبار، با هوای مملو از خاک. چیزی که هواشناسان می گویند ذرات کوچکتر از 10 میکرون. اما اکنون مردم 20 استان از 32 استان ایران، یکی دو روز از هفته را با گرد و خاک سپری می کنند. این آماری است که بهرام صناعی، رییس سازمان هواشناسی اعلام کرده است. 

به گفته او ماهواره‌ای نشان می‌دهد که دید افقی در کشور طی پنج سال گذشته کاهش یافته است و 20 استان گرفتار این پدیده‌اند.

آنطور که صناعی به ایسنا گفته است شش کانون عمده گرد و غبار در مناطق غربی و کشورهای عراق، سوریه و عربستان وجود دارد که چهار کانون آنها در عراق است: "بیشترین گرد و خاک نیز از این کانون‌ها وارد کشور می‌شود. بررسی‌های انجام شده در 10 سال گذشته نشان می‌دهد در استان‌های هرمزگان، خوزستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، کرمانشاه، ایلام، مرکزی و گیلان تعداد روزهایی که دید به زیر دو کیلومتر رسیده است، زیاد شده. همچنین در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، فارس، هرمزگان و یزد تعداد روزهایی که گرد و خاک در آنها ثبت شده است، 40 درصد افزایش یافته و از سوی دیگر در استان های آذربایجان غربی، کردستان، همدان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد و فارس غلظت گرد و غبار 30 درصد افزایش داشته است."

 

4 استان 140 روز گرد و خاک دارند

رییس سازمان هواشناسی، آمار هولناک دیگری هم داده؛ اینکه چهار استان ایران در 10 سال گذشته، از 120 تا 140 روز گرفتار گرد و خاک بوده اند: "در منطقه زابل در استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر و هرمزگان طی 10 سال گذشته بین 120 تا 140 روز پدیده گرد و خاک را داشته‌ایم."

 

تهران فقط 10 روز گرد و خاک دارد

گرد و خاک که به تهران می رسد، صدای همه بلند می شود، مسوولان به فکر چاره می افتند و دنبال راهکار بین المللی می گردند. شهر تا مرز تعطیلی می رود و البته پیشنهادهای محیرالعقولی هم مطرح می شود، مثل آبپاشی معابر.

اما رییس سازمان هواشناسی می گوید تهران فقط 10 روز با گرد و خاک مواجه است: "در تهران تعداد روزهایی که با مشکل گرد و خاک مواجهیم، به طور میانگین در 10 سال گذشته کمتر از 10 روز در سال بوده است. به همین دلیل وضعیت تهران در این زمینه در مقایسه با سایر استانهای کشور بحرانی نیست."

 

تقصیر ترکیه است

اما به وجود آمدن این گرد و خاک تمام نشدنی تقصیر کیست؟ آنطور که رییس سازمان هواشناسی می گوید، مقصر ترکیه است؛ "یکی از علل عمده پدیده گرد و خاک در منطقه، مهار آبهای مرزی است. این امر که توسط ترکیه طی سالهای گذشته با احداث سدهای متعدد صورت گرفته، موجب شده اکثر نخلستان‌های عراق خشک شود."

به گفته صناعی هورها به عنوان فیلتر هوا عمل می کردند: "متاسفانه در زمان رژیم صدام این هورها خشک و آبهای آنها توسط کانال‌هایی به بخشهای دیگر منتقل شد که همین امر موجب نابودی هورها از جمله هورالعظیم شد. پدیده خشکسالی، هجوم کشورهای غربی و تاثیر آن بر کشاورزی عراق، تغییر مسیر رودخانه‌ها و خشک شدن هورها از جمله علل اصلی پدیده گرد و خاک در منطقه است."

 

چه باید کرد؟

با تمام ابنها به نظر می رسد چندان مهم نیست که مقصر چه کسی است. مهم این است که چگونه می شود از گرد و خاک فرار کرد. تثبیت خاک، مالچ پاشی، درختکاری، باروری ابرها، احیای تالاب ها، خراب کردن سدها، و یا حتی آبپاشی! راهکارهای بلند مدت و کوتاه مدتی هستند که تاکنون ارائه شده. اما رییس سازمان هواشناسی گفته برای گرد و خاک عملا هیچ راه فیزیکی وجود ندارد: "هیچ راهکار فیزیکی برای مقابله با پدیده گرد و خاک وجود ندارد، فقط باید در مناطقی که منشا گرد و خاک در آنهاست اقدام اساسی صورت گیرد تا از این مناطق شاهد ورود گرد و خاک به کشور نباشیم. از سوی دیگر مالچ پاشی هم تنها سه سال ماندگاری دارد. به همین دلیل سرمایه گذاری عظیم برای این مساله نیاز است."

او درباره بارورسازی ابرها و تاثیر آن بر پدیده گرد و خاک هم گفت: "بارورسازی ابرها راهکار موثری برای مقابله با پدیده گرد و خاک نیست و آنقدرها بر روی پدیده گرد و خاک تاثیر ندارد از سوی دیگر حداکثر تاثیر این پدیده بین 10 تا 15 درصد است."

به گفته او سازمان هواشناسی جهانی اعلام کرده است بارور سازی ابرها در نقاطی که میزان بارش سالانه در آنها زیر 250 میلیمتر است جواب نمی‌دهد: "بر این اساس بارورسازی ابرها در استان هایی مانند سمنان، یزد، اصفهان، خراسان رضوی، قم، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و ... امکان اجرا ندارد. بارورسازی ابرها تکنولوژی است که از روسیه گرفته شده است. اگر واقعا بارورسازی ابرها پاسخگو بود چرا روسیه در آتش سوزی وسیع سه سال قبل خود که چندین ماه جنگل‌های آن در آتش می‌سوخت از این تکنولوژی استفاده نکرد؟"

صناعی همچنین گفت:"ترکیه باید بخشی از خسارت‌های وارد شده در این زمینه را بپذیرد، قطعا عراق به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را حل کند و اگر همه هماهنگی‌ها صورت گیرد، حل مشکل گرد و خاک حداقل 10سال زمان نیاز دارد. لذا باید هرچه سریعتر مسئولان ذیربط در این زمینه وارد عمل شده و همکاری‌های منطقه‌ای را برای مقابله با این پدیده گسترش دهند."

پیش از این اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست درباره چاره مقابله با گرد و خاک گفته: "برنامه بلندمدت جلوگیری از خشک‌شدن تالاب‌ها، چرای بی‌رویه دام در مراتع و حفظ جنگل‌هاست که نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق و همه جانبه با همکاری مسئولان مربوطه و نیز کشورهای درگیر دارد که البته کارهای انجام شده توسط این کشورها به خاطر گستردگی مناطق موفق نبوده است."

به گفته او برنامه کوتاه مدتی همچون مالچ پاشی برای این وسعت نمی‌تواند تدبیر خیلی مناسبی باشد، ضمن اینکه مالچ نیز چون از مواد نفتی است برای خاک و رشد گیاهان اصلا مناسب نیست و به خاک آسیب می‌رساند.

[ سه شنبه 9 خرداد 1391 ] [ 10:05 ق.ظ ] [ محمود خسروی ]
تصاویر مربوط است به ریزگردهایی که از کشورهای عربی به ایران تحمیل می شوند و روز چهارشنبه سوم خرداد جهرم در استان فارس را فرا گرفتند و موجب کاهش دید شدند.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه 4 خرداد 1391 ] [ 02:24 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

طوفان های گرد وغباری در سالهای اخیر در کانون توجه اقلیم شناسان قرار گرفته است.با توجه به اهمیت این پدیده در سلامت جوامع انسانی و محیط زیست این پایگاه تلاش دارد زمینه علمی را برای اطلاع رسانی و استفاده از آخرین روش های مطالعه این پدیده فراهم آورد.استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر مآخذ برای عموم آزاد است.
این وبگاه مسئولیتی در مقابل مندرجات درج شده در پیوند های وابسته به سایت های دیگر ندارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


Google

در انجمن ایرانی اقلیم شناسی
در كل اینترنت
تماس با ما