تبلیغات
اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری

اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری
Dust Storm Climatology 
لینک دوستان
امروز از آسمان لرستان باران خاک می‌بارد تا روزهای پایان سال لرستانیها نیز با طعم گرد و غبار پیوند بخورد و ریزگردها به پدیده‌ای برای تمام فصول تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر از خرم آباد، لرستان امروز شاهد یکی از آلوده ترین روزهای خود در سالجاری است تا مردم ماندن در خانه‌ها را به هر چیز دیگری ترجیح دهند. این در حالیست که گرد و غبار حتی با ورود به منازل افراد از طریق در و پنجره‌ها ماندن در خانه را هم برای مردم سخت کرده است.

گزارش میدانی مهر از سطح شهر حکایت از یک روز پر غبار برای مردم خرم آباد و استان لرستان دارد. لباس‌های خاکی، ماشین‌های خاکی و گرد و غبار روی برگ‌های درختان همه فاجعه‌ای را که در این استان می‌گذرد فریاد می‌زند.

ادامه مطلب

[ سه شنبه 23 اسفند 1390 ] [ 11:13 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]

رئیس سازمان هواشناسی در خصوص گرد و غباری که از کشور عراق وارد ایران می‌شود، گفت‌: یکی از دلایل افزایش ورود گرد و غبار به ایران حضور نیروهای اشغالگر در عراق است، کشاورزی از بین رفته و هورها حشک شده اند.
مهندس صناعی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌های جهانی نمی‌توانند به عراق فشار آورند تا آنها جلوی گرد و غبار را بگیرند؟ خاطر نشان کرد: حضور آمریکا در عراق حساب شده است و شاید یکی از موارد جنگ نرم، همین ورود گرد و غبار به ایران باشد و ورود گرد و غبار به ایران خوشایند آنها است.

رئیس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با فارس:
حضور نیروهای اشغالگر در عراق باعث افزایش گرد و غبار ورودی به ایران شده است

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان هواشناسی در خصوص گرد و غباری که از کشور عراق وارد ایران می‌شود، گفت‌: یکی از دلایل افزایش ورود گرد و غبار به ایران حضور نیروهای اشغالگر در عراق است، کشاورزی از بین رفته و هورها حشک شده اند.

بهرام صناعی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص گرد و غباری که از کشور عراق وارد کشور ما می‌شود، اظهار داشت: روند توسعه پایدار از زمانی در کشور عراق مشکل‌دار شد که نیروهای اشغالگر وارد این کشور شدند.

وی ادامه داد: با ورود نیروهای آمریکایی در کشور عراق دیگر روند زندگی طبیعی در آنجا به هم خورد و بخش عمده‌ای از کشاورزی عراق از بین رفته است همچنین مناطقی که خاک تثبیت شده است، با بمباران‌ها آزاد شد و دچار مشکل شده‌اند.صناعی با بیان اینکه عراق با مشکلاتی در زمینه آب مواجه است، افزود: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از آب‌های عراق از دجله و فرات تأمین می‌شود و سرچشمه دجله و فرات از کشور ترکیه است، ترکیه با احداث سد آتاتورک در جنوب کشور، مناطق جنوبی خود را زیر پوشش کشاورزی بُرد و کشور خود را آباد کرد و در کنار آن آب‌های ورودی عراق را محدود کرد.


رئیس سازمان هواشناسی اظهار داشت: محدودیت آب‌های ورودی عراق موجب شد که مناطق بسیاری از این کشور دچار محدودیت و خشکسالی شوند همچنین در جنوب غربی عراق هورهایی وجود داشت که این هورها نقش فیلتر را بازی می‌کردند و گرد و غبار را جذب می‌کردند.

وی تأکید کرد: هم‌اکنون تعداد زیادی از هورهای عراق خشک شده است و خشک شدن این هورها موجب می‌شود که خود این هورها کانون گرد و غبار شوند چرا که لایه‌های رسوبی که در کف این هورها وجود داشت هم‌اکنون شرایط مساعدی دارند و با بادی که می‌وزد، تمام این ذرات را به هوا بخش می‌کند و چون ریز هستند، ماندگاری آنها در فضا زیاد است.

صناعی افزود: ذرات هر چه سنگین‌تر باشند، پایداریشان در فضا بیشتر می‌شود و هر چه ذرات ریزتر باشند، ماندگاریشان در فضا بیشتر است.

رئیس سازمان هواشناسی گفت: ذرات ریز 5 تا 6 روز در منطقه باقی می‌مانند و به تهران هم می‌رسند چرا که سبک هستند و دیر نشست می‌کنند.


صناعی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌های جهانی نمی‌توانند به عراق فشار آورند تا آنها جلوی گرد و غبار را بگیرند؟ خاطر نشان کرد: حضور آمریکا در عراق حساب شده است و شاید یکی از موارد جنگ نرم، همین ورود گرد و غبار به ایران باشد و ورود گرد و غبار به ایران خوشایند آنها است.

وی افزود: نقش سازمان‌های بین‌المللی در کشورها فقط به توصیه‌نامه‌هایی برای بهبود شرایط کاری و کمک‌های فنی برای پیش‌بینی گرد و غبار محدود می‌شود و این کار مربوط به دستگاه‌ دیپلماسی کشور است که بتواند از طریق دادگاه لاهه به عراق فشار بیاورند.

[ جمعه 19 اسفند 1390 ] [ 02:30 ب.ظ ] [ کوهزاد رئیس پور ]

بدلیل وزش باد شدید در تاریخ 13/12/با سرعت بیش از  ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در شهرستان زاهداان علاوه بر کشته شدن 4 نفر از شهرواندان زاهدانی خساراتی دیگر نیز به بار آورد.  شدت این طوفان به حدی بود که باعث کاهش دید افقی، افزایش گردو خاک و هجوم شن‌های روان و دپو شدن ماسه در برخی از مناطق گردید. قطع درختان، لغو پرواز هواپیماها، لغو حرکت قطارها، شکسته شدن شیشه های منازل و قطع برق، اخلال در حرکت خودروهای مسیر زاهدان به کرمان و ..... از جمله خساراتی بود که این طوفان به جا گذاشت.
[ جمعه 19 اسفند 1390 ] [ 01:59 ب.ظ ] [ کوهزاد رئیس پور ]

برای مشاهده در ابعاد واقعی کلیک نمایید[ پنجشنبه 18 اسفند 1390 ] [ 09:48 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]

برای بزرگنمایی روی عکس کلیک فرمایید.

Dust blows off the coast of the Arabian Peninsula, over the Persian Gulf (left), the Strait of Hormuz (center) and the Gulf of Oman (right). The dust reaches more or less from Saudi Arabia and the United Arab Emirates (below), across the bodies of water to Iran (above). Dust storms in the Arabian Peninsula and Sahara Desert are some of the most common.

This storm likely draws at least some of its dust from the Arabian Peninsula’s Empty Quarter, or Rub’ al Khali. Sprawling over parts of Saudi Arabia, Yemen, Oman, and the United Arab Emirates, Rub’ al Khali is the largest sand sea on Earth, and it holds about half as much sand as the Sahara Desert.

[ سه شنبه 16 اسفند 1390 ] [ 08:17 ق.ظ ] [ محمود خسروی ]
فارس: حرکت شن‌های روان 12 ساعت 170 مسافر قطار تهران ـ زاهدان را در حوالی منطقه شورگز مرز استان کرمان و سیستان و بلوچستان سرگردان کرد.

شنبه شب توفان و حرکت شن‌های روان قطار تهران ـ زاهدان در حد فاصل شورگز و کهورک از ریل خارج کرد و 170 سرنشین این قطار ساعت‌ها در این منطقه با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شدند.

مسافران قطار گفتند: این قطار بعد از ظهر شنبه بر اثر حرکت شن‌های روان از ریل خارج و در حد فاصل شورگز و کهورک متوقف شد و با تماس‌های مکرری که با مسئولان قطار داشتیم، اعلام ‌کردند که به زودی اتوبوس برای جابه‌جایی و عزیمت مسافران به این منطقه اعزام می‌شود که فقط وعده بود.

در فاصله توقف قطار مسافران با مشکلات زیادی از جمله نبود آب آشامیدنی روبه‌رو شدند و ساعت یک بامداد روز یکشنبه اتوبوس به این منطقه اعزام شد تا مسافران به سوی زاهدان حرکت کردند.

فرماندار فهرج در این زمینه اظهار داشت: با بسیج و فراهم کردن شش دستگاه اتوبوس برای انتقال مسافران قطار تهران زاهدان که در این منطقه حضور داشتند، اقدام لازم صورت گرفت.

حسین زین‌الصالحین گفت: با تماس تلفنی معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان از خارج شدن قطار از ریل بر اثر حرکت ماسه های روان در حوالی شورگز و کهورک اطلاع پیدا کردیم.

وی بیان داشت: بلافاصله اکیپ‌های امدادی را به این منطقه اعزام و ستاد حوادث غیر مترقبه در این شهرستان تشکیل شد و شش دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس برای انتقال مسافران به زاهدان به این منطقه اعزام کردیم.

فرماندار فهرج خاطرنشان کرد: با اقدامات به موقع 170 مسافر گرفتار در توفان را نجات دادیم و کار انتقال آنها به زاهدان انجام شد و این حادثه خسارات جانی و مالی نداشته است.

بر اثر توفان و گرد و غبار یکی از بانوان مسافر این قطار با مشکلات تنفسی روبه‌رو شد که از سوی اکیپ‌های اورژانس 115 اقدامات درمانی لازم صورت گرفت.[ یکشنبه 7 اسفند 1390 ] [ 05:20 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

طوفان های گرد وغباری در سالهای اخیر در کانون توجه اقلیم شناسان قرار گرفته است.با توجه به اهمیت این پدیده در سلامت جوامع انسانی و محیط زیست این پایگاه تلاش دارد زمینه علمی را برای اطلاع رسانی و استفاده از آخرین روش های مطالعه این پدیده فراهم آورد.استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر مآخذ برای عموم آزاد است.
این وبگاه مسئولیتی در مقابل مندرجات درج شده در پیوند های وابسته به سایت های دیگر ندارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


Google

در انجمن ایرانی اقلیم شناسی
در كل اینترنت
تماس با ما