تبلیغات
اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری

اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری
Dust Storm Climatology 
لینک دوستان
مقاله ارائه شده در یازدهمین کنفرانس ملی بهداشت محیط ایران ،آبان 1387

دكتر محمود خسروی

دانشیار گروه اقلیم شناسی ،دانشكده جغرافیا و برنامه ریزی محیطی ،دانشگاه سیستان و بلوچستان

khosravi@hamoon.usb.ac.ir

چكیده

  اقلیم دشت سیستان با بالا بودن درجه حرارت بخصوص طی دوره وزش بادهای 120 روزه ،قطع منابع بارش و خشكی فیزیكی محیط همراه می باشد.این عوامل باعث مهیا شدن شرایط جوی مناسب وزش بادها گردیده و با وجود كاهش رطوبت خاك و رسوبات خشكیده در یك محیط دریاچه ای ،امكان تغذیه طوفان های گردو غباری همزمان  با وزش بادها را فراهم می سازد.

 در این مقاله ضمن بررسی اثرات زیانبار طوفان های گرد و غباری بر بهداشت و سلامتی جوامع انسانی اهمیت شناخت محدوده و نحوه گسترش آن در آلایندگی محیط مورد تاكید قرار گرفته است. داده های سنجنده مودیس(MODIS) كه یك سنجنده كلیدی در ماهواره های معروف ترا (Terra) و اگوا (Aqua) می باشد،مورد استفاده قرار گرفته است. سنجنده مودیس تعبیه شده در ترا و اگوا كل سطح زمینی را هر یك تا دو روز یكبار نظاره می كنند و داده های خود را در 36 باند طیفی جمع آوری می نمایند. جهت بررسی گستره طوفانهای گرد و غباری ناشی از بادهای 120 روزه و همزمانی وزش آنها با سایر كانونهای بحرانی طوفانی در مناطق مجاور تصاویر سنجنده مودیس،طی سالهای 2001 تا 2008 در دوره ی وزش بادهای 120 روزه جمع آوری گردید. جهت تفسیر از تصاویر با قدرت تفكیك زمینی 250 متر استفاده گردید و نهایتاً رویدادهای عمده كه باعث حداكثر تأثیرات منفی در دشت سیستان بوده است ،از نظر منطقه تحت تاثیر، منشاء بارگیری گرد وغبار و حدود نهایی گسترش و وزش طوفان مورد بررسی قرار گرفت. الگوهای اصلی انتشار،گسترش و تمركز غبار دشت سیستان استخراج گشت.با بررسی داده های اقلیمی و نقشه های تركیبی سینوپتیكی سیستم وزش بادهای 120 روزه در یك چشم انداز همدید مطالعه گردید.نتایج نشان داد كه بادهای 120روزه تحت تاثیر الگوهای سینوپتیكی ورای منطقه ای تشكیل و تداوم یافته و در اكثر موارد از بستر دریاجه های هامون و بخصوس هامون پوزك تغذیه شده و علاوه بر سیستان ،دشت مارگو و ریگستان در افغانستان گاهی با استقرار الگوهای مشخص سینوپتیكی برروی غرب پاكستان،دریای عمان و در موارد استثنایی تا دریای عربی و جنوب خلیج فارس گسترش می یابند.در مجموع 23 رویداد اصلی مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار گرفت والگوهای اصلی انتشار،گسترش و تمركز غباردر دشت سیستان استخراج گشت. نتایج نشان داد كه مهمترین منبع اولیه و تغذیه بار جامد طوفان ها بستر خشكیده هامون پوزك می باشد. و در تمامی رویدادها باند شرقی حركت گرد وغبار توسط این منبع مهم تغذیه گردیده كه در سالهای اخیر كاملاً بدلیل خشكسالی در معرض طوفان بوده است. پس از آن بخش های جنوبی و مركزی هامون صابری و در درجه سوم هامون هیرمند و بستر شیله در این رابطه از اهمیت برخوردار بوده اند.حدود 30 درصد رویدادها از منبع اخیر بارگیری نموده اند.آزیموت غالب وزش طوفان ،مسیر حدود 170 درجه تعیین گردید كه در موارد استثنایی تا 140 درجه در دشت سیستان نیز مشاهده گردید. به سمت جنوب دشت آزیموت به مقادیر كمتری گرایش پیدا می كند كه نشان دهنده غلبه جهت غرب به شرق در جنوب دشت سیستان است.با توجه به شدت آلایندگی و جنس ذرات معلق ،حفظ حداقل استاندارد های بهداشتی جوامع بایستی از الویت های مدیریت بحران تلقی گردد.

واژگان كلیدی:بادهای 120 روزه،هامون،سنجنده مودیس،طوفان های گرد وغباری،آلایندگی، سیستان،دشت مارگو،الگوهای سینوپتیكی

دانلود کامل مقاله
[ چهارشنبه 12 بهمن 1390 ] [ 10:35 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

طوفان های گرد وغباری در سالهای اخیر در کانون توجه اقلیم شناسان قرار گرفته است.با توجه به اهمیت این پدیده در سلامت جوامع انسانی و محیط زیست این پایگاه تلاش دارد زمینه علمی را برای اطلاع رسانی و استفاده از آخرین روش های مطالعه این پدیده فراهم آورد.استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر مآخذ برای عموم آزاد است.
این وبگاه مسئولیتی در مقابل مندرجات درج شده در پیوند های وابسته به سایت های دیگر ندارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


Google

در انجمن ایرانی اقلیم شناسی
در كل اینترنت
تماس با ما