تبلیغات
اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری

اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری
Dust Storm Climatology 
لینک دوستان

چندی پیش به سایتی برخورد نمودم که متعلق به دانشگاه آتن در یونان می باشد و با استفاده از این سایت می توان به پیش بینی گرد و غبار هر 6 ساعت یکبار پرداخت. یعنی در 4 سینوپ اصلی برای 24 ساعت آینده وضعیت گرد و غبار را پیش بینی می کند. در این سایت علاوه بر پیش بینی گرد و غبار، پارامترهای دیگری از قبیل سرعت باد در سطوح مختلف جوی (سطوح 200، 500، 750، 800 هکتوپاسکال، سطح زمین)، عمق اپتیکی آئروسل، میزان رسوب ناشی از گرد و غبار در مناطق خشک و مرطوب و ..... قابل دست یابی می باشد. در ادامه دو نمونه از این نقشه ها را به طور نمونه جهت روئیت علاقمندان گذاشتم. که تصویر اولی تمرکز گرد و غبار در ارتفاع نزدیک به زمین بر حسب میکروگرم بر متر مکعب نشان داده شده است. اگر به تصویر زیر دقت کنید می بینید که در ایران، تمرکز نسبتا بالایی در جنوب غربی وجود دارد که به نظر می رسد متاثر از کشورهای عربی و به ویژه عربستان باشد. نکته ی قابل توجه در این نقشه این است که رشته کوه زاگرس به مانند یک مرز بین گرد و غبار شرقی و غربی کشور عمل می کند و در بخش مرکزی و شرقی کشور، تمرکز گرد و غبار بیشتر در کویرهای مرکزی ایران محسوس است.

برای اینکه ایده ی بهتری داشته باشیم با استفاده از یک پیش بینی دو روزه، یک انیمیشن

ساده ارائه شده است.تصویر پایین نیز از همین سایت برداشت شده است که سرعت و جهت باد در سطح 500 هکتوپاسکال نشان میدهد. همان طوری که این تصویر نشان میدهد باد با سرعت بالایی بر فراز شمال شرق افریقا تا جنوب غرب ایران در حال جریان می باشد به طوری که منجر به تشکیل یک رودباد بسیار قوی در ارتفاع 500 هکتوپاسکال شده و هسته رود باد مذکور بر روی بخشی از بیابان شبه جزیره عربستان مستقر می باشد. می توان نتیجه گرفت که رود بادر مذکور می تواند منجر به ایجاد پدیده گرد و غبار و انتقال آن (بر اساس جریان باد) از سمت جنوبغرب به کشور ایران شود.
[ چهارشنبه 12 بهمن 1390 ] [ 12:35 ب.ظ ] [ کوهزاد رئیس پور ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

طوفان های گرد وغباری در سالهای اخیر در کانون توجه اقلیم شناسان قرار گرفته است.با توجه به اهمیت این پدیده در سلامت جوامع انسانی و محیط زیست این پایگاه تلاش دارد زمینه علمی را برای اطلاع رسانی و استفاده از آخرین روش های مطالعه این پدیده فراهم آورد.استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر مآخذ برای عموم آزاد است.
این وبگاه مسئولیتی در مقابل مندرجات درج شده در پیوند های وابسته به سایت های دیگر ندارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


Google

در انجمن ایرانی اقلیم شناسی
در كل اینترنت
تماس با ما