تبلیغات
اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری

اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری
Dust Storm Climatology 
لینک دوستان

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: منطقه سیستان به عنوان کانون اصلی بحران پدیده گرد و غبار در شرق کشور قلمداد می شود.

دکتر محمود خسروی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: آلایندگی محیط های جغرافیایی بوسیله هواریزه ها و گرد و غبار ناشی از طوفان در خاورمیانه بویژه در سال های اخیر به یکی از معضلات زیست محیطی در این منطقه تبدیل شده که بدون شک همکاری های بین منطقه ای و استفاده از تجربیات بین المللی حل آن را اجتناب ناپذیر کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: بادهای 120 روزه منطقه سیستان بر خلاف مطالعات پیشین نشان از شدیدترین تمرکز گرد و غباری سطوح مختلف جو دارد.

وی بیان کرد: از بین رفتن پوشش گیاهی و خشکسالی های پی در پی چند سال اخیر بر شدت تخریب و خسارات بادهای 120 روزه در سیستان فزونی بخشیده است.

به گفته خسروی، پدیده گرد و غبار پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی در دراز مدت از خود بر جای می گذارد.

وی تصریح کرد: منطقه سیستان از دیدگاه سیاره ای حد فاصل بین سیستم های جوی حاره ای و جنب حاره ای است که بر اثر تقابل فشار و حرارت بین این دو سیستم گردشی بادهای شدیدی در منطقه شکل می گیرد.

خسروی خاطر نشان کرد: از نکات منفی دیگر بادهای 120 روزه که در سال های اخیر که گریبانگیر مردم منطقه شده است وجود بیماری های تنفسی ناشی از این بادها است که اگر تصمیم معقولی در این رابطه گرفته نشود شرایط حادی در منطقه بوجود خواهد آمد.

لینک خبر ایسنا
[ پنجشنبه 6 بهمن 1390 ] [ 10:49 ب.ظ ] [ محمود خسروی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

طوفان های گرد وغباری در سالهای اخیر در کانون توجه اقلیم شناسان قرار گرفته است.با توجه به اهمیت این پدیده در سلامت جوامع انسانی و محیط زیست این پایگاه تلاش دارد زمینه علمی را برای اطلاع رسانی و استفاده از آخرین روش های مطالعه این پدیده فراهم آورد.استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر مآخذ برای عموم آزاد است.
این وبگاه مسئولیتی در مقابل مندرجات درج شده در پیوند های وابسته به سایت های دیگر ندارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


Google

در انجمن ایرانی اقلیم شناسی
در كل اینترنت
تماس با ما