تبلیغات
اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری

اقلیم شناسی طوفان های گرد و غباری
Dust Storm Climatology 
لینک دوستان

رئیس سازمان هواشناسی در خصوص گرد و غباری که از کشور عراق وارد ایران می‌شود، گفت‌: یکی از دلایل افزایش ورود گرد و غبار به ایران حضور نیروهای اشغالگر در عراق است، کشاورزی از بین رفته و هورها حشک شده اند.
مهندس صناعی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌های جهانی نمی‌توانند به عراق فشار آورند تا آنها جلوی گرد و غبار را بگیرند؟ خاطر نشان کرد: حضور آمریکا در عراق حساب شده است و شاید یکی از موارد جنگ نرم، همین ورود گرد و غبار به ایران باشد و ورود گرد و غبار به ایران خوشایند آنها است.

رئیس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با فارس:
حضور نیروهای اشغالگر در عراق باعث افزایش گرد و غبار ورودی به ایران شده است

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان هواشناسی در خصوص گرد و غباری که از کشور عراق وارد ایران می‌شود، گفت‌: یکی از دلایل افزایش ورود گرد و غبار به ایران حضور نیروهای اشغالگر در عراق است، کشاورزی از بین رفته و هورها حشک شده اند.

بهرام صناعی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص گرد و غباری که از کشور عراق وارد کشور ما می‌شود، اظهار داشت: روند توسعه پایدار از زمانی در کشور عراق مشکل‌دار شد که نیروهای اشغالگر وارد این کشور شدند.

وی ادامه داد: با ورود نیروهای آمریکایی در کشور عراق دیگر روند زندگی طبیعی در آنجا به هم خورد و بخش عمده‌ای از کشاورزی عراق از بین رفته است همچنین مناطقی که خاک تثبیت شده است، با بمباران‌ها آزاد شد و دچار مشکل شده‌اند.صناعی با بیان اینکه عراق با مشکلاتی در زمینه آب مواجه است، افزود: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از آب‌های عراق از دجله و فرات تأمین می‌شود و سرچشمه دجله و فرات از کشور ترکیه است، ترکیه با احداث سد آتاتورک در جنوب کشور، مناطق جنوبی خود را زیر پوشش کشاورزی بُرد و کشور خود را آباد کرد و در کنار آن آب‌های ورودی عراق را محدود کرد.


رئیس سازمان هواشناسی اظهار داشت: محدودیت آب‌های ورودی عراق موجب شد که مناطق بسیاری از این کشور دچار محدودیت و خشکسالی شوند همچنین در جنوب غربی عراق هورهایی وجود داشت که این هورها نقش فیلتر را بازی می‌کردند و گرد و غبار را جذب می‌کردند.

وی تأکید کرد: هم‌اکنون تعداد زیادی از هورهای عراق خشک شده است و خشک شدن این هورها موجب می‌شود که خود این هورها کانون گرد و غبار شوند چرا که لایه‌های رسوبی که در کف این هورها وجود داشت هم‌اکنون شرایط مساعدی دارند و با بادی که می‌وزد، تمام این ذرات را به هوا بخش می‌کند و چون ریز هستند، ماندگاری آنها در فضا زیاد است.

صناعی افزود: ذرات هر چه سنگین‌تر باشند، پایداریشان در فضا بیشتر می‌شود و هر چه ذرات ریزتر باشند، ماندگاریشان در فضا بیشتر است.

رئیس سازمان هواشناسی گفت: ذرات ریز 5 تا 6 روز در منطقه باقی می‌مانند و به تهران هم می‌رسند چرا که سبک هستند و دیر نشست می‌کنند.


صناعی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌های جهانی نمی‌توانند به عراق فشار آورند تا آنها جلوی گرد و غبار را بگیرند؟ خاطر نشان کرد: حضور آمریکا در عراق حساب شده است و شاید یکی از موارد جنگ نرم، همین ورود گرد و غبار به ایران باشد و ورود گرد و غبار به ایران خوشایند آنها است.

وی افزود: نقش سازمان‌های بین‌المللی در کشورها فقط به توصیه‌نامه‌هایی برای بهبود شرایط کاری و کمک‌های فنی برای پیش‌بینی گرد و غبار محدود می‌شود و این کار مربوط به دستگاه‌ دیپلماسی کشور است که بتواند از طریق دادگاه لاهه به عراق فشار بیاورند.

[ جمعه 19 اسفند 1390 ] [ 02:30 ب.ظ ] [ کوهزاد رئیس پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

طوفان های گرد وغباری در سالهای اخیر در کانون توجه اقلیم شناسان قرار گرفته است.با توجه به اهمیت این پدیده در سلامت جوامع انسانی و محیط زیست این پایگاه تلاش دارد زمینه علمی را برای اطلاع رسانی و استفاده از آخرین روش های مطالعه این پدیده فراهم آورد.استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر مآخذ برای عموم آزاد است.
این وبگاه مسئولیتی در مقابل مندرجات درج شده در پیوند های وابسته به سایت های دیگر ندارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


Google

در انجمن ایرانی اقلیم شناسی
در كل اینترنت
تماس با ما